17-zespołowa maszyna Koenig & Bauer w zakładzie firmy Amcor w Łodzi: wyższa elastyczność produkcji i większe korzyści dla klientów

Warszawa, 01.10.2018
Globalny koncern opakowaniowy Amcor realizując kolejną inwestycję w swoim zakładzie w Łodzi – był nią zakup 17-zespołowej pełnoformatowej maszyny offsetowej firmy Koenig & Bauer – zwiększył elastyczność swojej produkcji i zapewnił klientom z Europy Zachodniej lepszy dostęp do wysokojakościowych opakowań kartonowych. Łódzki zakład, wchodzący w skład dywizji Specialty Cartons i zatrudniający ponad 500 osób, zajmuje się drukowaniem, uszlachetnianiem i przetwarzaniem opakowań kartonowych, obsługując klientów z całego regionu.

„Czujemy się wygranymi, gdy nasi klienci realizują zamierzone wzrosty oraz cele operacyjne – mówi Laurel Spencer, wiceprezes ds. sprzedaży i komercjalizacji produktu Amcor Specialty Cartons (ASC). – Oczekują oni elastyczności i krótszych terminów dostaw, bez kompromisów pod względem jakości. Nowa maszyna zainstalowana w naszym zakładzie w Łodzi pomoże nam sprostać tym wymaganiom”.
Maszyna Koenig & Bauer drukuje w dziesięciu kolorach w technologii konwencjonalnej oraz UV; umożliwia też uszlachetnianie – przy użyciu różnych lakierów (m.in. UV) – w trzech wieżach lakierujących. Inwestycja w Łodzi to kontynuacja udanych – jak podaje firma Amcor – wdrożeń maszyn w podobnych konfiguracjach, zainstalowanych w zakładach w Apodaca (Meksyk) i Rickenbach (Szwajcaria).
„Jest dla nas ważne, że możemy dostarczyć klientom opakowania o wysokiej jakości, stanowiące bezkonkurencyjną wartość samą w sobie – dodaje Rafał Janas, Offline Operations Manager w łódzkim zakładzie firmy Amcor. – Obecnie nowa maszyna jest obsługiwana przez dwanaście osób, pracujących na cztery zmiany – wszystko po to, by sprostać temu wyzwaniu”.
Przed jej wdrożeniem operatorzy firmy Amcor zostali przeszkoleni przez specjalistów Koenig & Bauer. W codziennej eksploatacji tego urządzenia firma jest wspierana przez zakład produkcyjny w Radebeul. To przekłada się m.in. na szybką dostawę części zamiennych oraz wydajną obsługę serwisową.
Jan Korenc – prezes KBA CEE, wyraża zadowolenie z poziomu współpracy pomiędzy obiema firmami: „Cieszymy się, że Amcor zdecydował się na wdrożenie kolejnej z naszych maszyn w swoim łódzkim zakładzie. Firma ta jest już użytkownikiem tym.in. jednej z najdłuższych na świecie konfiguracji pełnoformatowych, dedykowanych produkcji opakowań kartonowych, zainstalowanej w Rickenbach w Szwajcarii. Mamy nadzieję, że jej nieco krótsza „siostra” w Łodzi będzie sprawować się równie bezawaryjnie przez wiele lat”.

Dostarczona tu maszyna to Rapida 106-LTT-10-LTTL SPC ALV3, podniesiona o 450 mm z myślą o przetwarzaniu wysokich stosów i wyposażona w pakiet CX do zadrukowywania podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Cechuje ją wysoki stopień automatyzacji,  na który składają się m.in.: nakładanie non-stop (zintegrowane z systemem logistyki stosu), niezależne napędy cylindrów płytowych SPC, system kamer do wstępnego ustawiania pasowania PlateIdent, systemy mycia CleanTronic Synchro czy symultaniczne systemy mycia wałków DriveTronic SRW. Nad właściwym transportem arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu czuwa dedykowany system kamer. Z kolei z myślą o szybszej zmianie farby wyposażono ją w kałamarze farbowe EasyClean o specjalnym powleczeniu. W części związanej z uszlachetnianiem i suszeniem inline producent wymienia takie elementy jej wyposażenia jak: urządzenie do podgrzewania lakierów, cyrkulator do zastosowania specjalnych rodzajów lakierów, wodno-glikolowe systemy chłodzenia, różne rodzaje systemów suszenia VariDry Blue (IR/TL/UV) oraz funkcję elastycznej zmiany systemów suszenia pośredniego. Operator maszyny ma do dyspozycji stanowisko kierowania ErgoTronic z ekranem wielkoformatowym, systemem kontroli nafarbienia ErgoTronic ColorControl + Lab, systemami protokołowania QualityPass, systemem kontroli i regulacji nafarbienia inline oraz inspekcji arkuszy – QualityTronic Professional. Obsługę maszyny wspiera system zarządzania produkcją QualiTronic Professional. Warto dodać, że nowa Rapida jest też dostosowana do opcjonalnego wdrożenia modułu do tłoczenia folią na zimno, również pracującego w trybie inline.

spotkanie

banerek 187x57px