Unfold your Potential: Zwiększenie ogólnej wydajności druku opakowań dzięki integracji cyfrowej i inteligentnej automatyzacji

 

  • Heidelberg strategicznie rozszerza swoje portfolio w zakresie produkcji opakowań składanych wraz ze swoim partnerem MK Masterwork
  • Integracja cyfrowa automatyzuje produkcję opakowań składanych i upraszcza nawet złożone zmiany zleceń
  • wiatowa premiera: nowa sztanca Mastermatrix 106 CSB dla przemysłowej i wielkoseryjnej produkcji opakowań
  • W pełni zintegrowany przepływ pracy: Prinect Business Manager Packaging MIS w 2021 r.

22 października 2020
Trendy w druku opakowań są oczywiste: stale malejące nakłady, rosnąca liczba zapasów magazynowych i bardziej wymagające zdobienia stosowane w celu przyciągnięcia uwagi w punkcie sprzedaży, a wszystko to przy niezwykle krótkich terminach dostaw i dbałości o środowisko. Złożoność zwiększają specjalne uszlachetnienia i potrzeba bezbłędnej produkcji. W jaki sposób producenci opakowań składanych mogą sobie z tym poradzić w opłacalny sposób? Jak mogą w pełni wykorzystać potencjał swoich maszyn i osiągnąć przejrzystą i powtarzalną produkcję?
Podczas Innovation Week w październiku tego roku Heidelberg zaprezentował swoje nowości odpowiadając na te pytania.

„Rozwijający się rynek opakowań, a zwłaszcza produkcja opakowań składanych, jest częścią naszej podstawowej działalności. Portfolio naszych produktów jest liczące się w branży a wprowadzane przez nas innowacje stale je ulepszają w oparciu o wymagania naszych klientów. Optymalizacja produkcji opakowań składanych zapewniająca korzyść dla naszych klientów jest integralną częścią strategii naszej firmy”, potwierdza Jörg Dähnhardt, szef segmentu opakowań składanych w firmie Heidelberg.

Heidelberg oferuje innowacyjne i zindywidualizowane rozwiązania dla branży przetwarzającej opakowania: od tworzenia samej pracy aż po gotowe składane opakowanie. System Prinect łączy różne maszyny i procesy i umożliwia nawigowaną produkcję składanego opakowania, a w idealnym przypadku nawet produkcję autonomiczną. Wypróbowane i przetestowane materiały eksploatacyjne z rodziny Saphira oraz serwis cyfrowy zapewniają stabilne środowisko produkcyjne i najwyższą możliwą dostępność maszyn.

Innowacje maszyn Speedmaster:  zwiększona produktywność dzięki automatyzacji i cyfryzacji
Nowa koncepcja systemu obsługi maszyny oparta na Heidelberg User Experience UX sprawia, że proces drukowanie opakowań jest łatwiejszy niż kiedykolwiek we wszystkich klasach formatowych. Przykładem może być Speedmaster CX 102. Oferuje on  innowacyjne rozwiązania klasy Peak Performance, w tym nową koncepcję obsługi. Speedmaster CX 102 nowej generacji 2020 łączy elastyczność pracy z nawigacją drukowania. Wszystko zaczyna się od wydajnego planowania produkcji za pomocą programu Prinect Scheduler: produkcja jest zoptymalizowana pod kątem wielu zleceń mających te same lub podobne kolory dodatkowe, podłoża i narzędzia do sztancowania, które w pełni automatycznie i we właściwej kolejności bez ręcznej interwencji przekazywane są do kolejki zadań Speedmastera CX 102.
Przy ponad 50 000 sprzedanych zespołów drukujących, maszyny Speedmaster CD/CX są najbardziej udanymi modelami maszyn drukujących na rynku i doskonale nadają się do drukowania opakowań.

Wallscreen XL prowadzi operatora przez poszczególne procesy. Dzięki Intellistart 3 można przygotować do 50 nadchodzących zmian prac na maszynie nie przerywając produkcji. Intelliguide przeprowadza operatora przez całą zmianę zlecenia i zawsze wybiera najszybszy proces narządzania. Intelliline wizualizuje fazę procesu w poszczególnych zespołach drukujących i lakierujących oraz wskazuje, kiedy i gdzie wymagana jest ręczna interwencja. Systemy wspomagające, takie jak Color Assistant Pro i Wash Assistant, wykorzystują sztuczną inteligencję w procesie stałego doskonalenia.
Produkcja dobrych arkuszy rozpoczyna się tak szybko, jak to możliwe, dzięki precyzyjnemu wstępnemu ustawianiu farby i inteligentnemu doborowi najbardziej odpowiednich programów mycia. Zmniejsza
 to ilość makulatury i koszty. Powtarzające się prace można skonfigurować szybko i niezawodnie.
Dzięki Intellirun odpowiednie informacje na temat produkcji są wyświetlane w pełni automatycznie
we właściwym czasie przez cały cykl produkcyjny na ekranie Wallscreen. Dane zwrotne do systemu Prinect Production umożliwiają precyzyjne raportowanie dla każdego zlecenia, w tym dokumentację dotyczącą parametrów jakościowych.


Druk autonomiczny ze standaryzacją - Anicolor i Multicolor jako pakiet
Speedmaster XL 75 Anicolor z technologią Multicolor to interesujące połączenie dla drukarni opakowań zajmujących się cyfrowymi zleceniami produkcyjnymi.
Technologia Anicolor pozwala osiągnąć dobry arkusz bardzo szybko, dzięki szybkiemu nafarbieniu przez wałek rastrowy. Konstrukcja zespołu farbowego zapewnia równomierne nakładanie farby na cały arkusz dla całego nakładu. Dzięki zastosowaniu siedmiu kolorów - czterech kolorów podstawowych oraz pomarańczowego, zielonego i fioletowego - technologia Multicolor może odtworzyć bardzo dużą liczbę kolorów specjalnych. Skraca to czas potrzebny na zmianę zlecenia, ponieważ nie jest już konieczna zmiana kolorów dodatkowych. Technologia Multicolor otwiera drzwi do autonomicznego drukowania dzięki technologii Push to Stop także dla drukowania opakowań. Jest to również niezwykle ekonomiczny sposób produkcji małych nakładów opakowań, np. edycji specjalnych.

Nowe standardy w przemysłowym druku opakowań
Heidelberg rozszerzył możliwości dla segmentu przemysłowych drukarń opakowaniowych.
Podczas Innovation Week zaprezentowano innowacje związane z maszyną Speedmaster XL 106, nową sztancę oraz  kilka innowacji dla składarko-sklejarek Diana.

Systematycznie eliminując newralgiczne miejsca wymagające ingerencji operatora  i odciążając operatora od rutynowych zadań, Speedmaster XL 106 generacji 2020 na nowo definiuje szczytową wydajność klasy Peak Performance.  Dobrym przykładem inteligentnego systemu pomocy jest Wash Asystent: wybiera on najbardziej odpowiedni program mycia, biorąc pod uwagę różnice w jasności kolejnych farb w tym samym zespole drukującym. Znacznie skraca to czas przygotowania zwłaszcza przy produkcji opakowań składanych z wieloma kolorami dodatkowymi. Asystent mycia zmniejsza również zużycie płynu myjącego; w sumie może to zwiększyć zdolność produkcyjną maszyny nawet o 125 godzin rocznie.
Nowy programowalny moduł CodeStar z możliwością wstępnego ustawienia dla nakładania, zapewnia pełną identyfikowalność arkusza podczas całej produkcji. Każdy arkusz oznaczany jest unikalnym numerem, kodem kreskowym lub numerem partii, dzięki czemu można go ponownie zidentyfikować
w dowolnym momencie podczas produkcji.

Kolejną innowacją jest Hycolor Pro, automatyczny system nawilżania dla maszyny Speedmaster XL 106. Ilość roztworu nawilżającego między wałkami jest  odpowiednio dozowana. Wymagane w tym celu ciśnienie i docisk można po raz pierwszy kontrolować poprzez Prinect Press Center. Operator może teraz szybko potwierdzić prawidłowe ustawienia we wszystkich zespołach - co oszczędza czas i wysiłek, umożliwiając jednocześnie odpowiednie korekty podczas produkcji: drukarz może rozwiązać problemy
z nawilżaniem po obu stronach arkusza. Skutkuje to mniejszą ilością odpadów podczas rozpoczynania pracy i bardziej stabilną produkcją.

Efekty „Wow” przyciągające wzrok w punkcie sprzedaży
Złożone prace związane z efektami specjalnymi często obejmują skomplikowane i czasochłonne procesy przygotowawcze, które muszą być starannie zaplanowane i przeprowadzone. Aby zilustrować możliwości nowego interfejsu użytkownika, podczas Innovation Week pokazano wymagającą zmianę zleceń w czasie krótszym niż 5 minut na maszynie Speedmaster XL 106-8 + LYY-1 +L (osiem zespołów drukujących, jedna jednostka lakierująca, dwa zespoły suszące, kolejna jednostka drukująca i druga jednostka lakierująca) z FoilStar. Systemy Intellistart 3, Intelliguide i Intelliline prowadzą operatora przez różne procesy narządzania dla złożonych zadań. Nawet mniej doświadczeni operatorzy są prowadzeni przez skomplikowane procesy narządu. Pokazana 13-zespołowa maszyna może wykonywać różnorodne zdobienia, oferując kosztowo opłacalną elastyczność w połączeniu z wysoką niezawodnością procesu i krótkimi czasami narządzania. Funkcje automatyzacji, takie jak inteligentny napęd zespołu farbowego Hycolor Multidrive, umożliwiają mycie obciągów i zespołów farbowych podczas wymiany płyt.
Jeśli zespół farbowy nie jest potrzebny przy następnym zleceniu, program zmywania może być kontynuowany, podczas gdy maszyna wznawia drukowanie.

Przyciągające wzrok efekty metaliczne można uzyskać w jednym przejściu arkusza przez maszynę dzięki modułowi złocenia na zimno FoilStar. Najbardziej ekonomicznym sposobem nakładania folii na zimno jest indeksowanie i możliwość użycia wielu rolek. Zużycie folii można zmniejszyć nawet o 80 procent. Aby uzyskać szeroką gamę efektów metalicznych i kolorystycznych folia może być częściowo zadrukowana. Podsumowując, jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż papier laminowany folią, który poza tym może mieć dłuży czas realizacji.

Poza samą konfiguracją maszyny zapewniającą elastyczność produkcji przy wielu zastosowaniach, w zależności od oczekiwanego efektu należy zastosować odpowiednie farby i lakiery.
Heidelberg instaluje rocznie od 40 do 50 takich specjalnych maszyn w niestandardowych konfiguracjach.

Nowa koncepcja sytemu MIS dla drukarń opakowaniowych
Od lata 2021 r. dostępny będzie Prinect Business Manager Packaging dedykowany drukowaniu opakowań. Razem z Prinect Production Managerem i dostosowanymi do tego dodatkowymi modułami tworzyć on będzie w pełni zintegrowany system do produkcji opakowań. Dane zlecenia, wstępne ustawienie lub powtórzenie danych zlecenia dla maszyny Speedmaster, a także przygotowanie płyt drukowych, zostaną połączone w zautomatyzowanym procesie, co skróci czas narządu i przestoje. Możliwa będzie również integracja z działem introligatorni.

Światowa premiera: nowa maszyna sztancująca Mastermatrix 106 CSB
Uczestnicy Innovation Week byli świadkami światowej premiery Mastermatriksa 106 CSB: nowej flagowej sztancy firmy MK Masterwork i Heidelberga o szybkości produkcji do 9 000 arkuszy na godzinę. Maszyna została zaprojektowana z myślą o dużej szybkości i krótkim czasie narządu.
Nowy system szybkiego mocowania wykrojnika skraca czas bez wpływu na kompatybilność narzędzia z istniejącymi płytami. Czas narządu jest dodatkowo zminimalizowany przez system non-stop na wykładaniu MasterRake, blokowany pneumatycznie, odłączany za naciśnięciem przycisku i wysuwany przez operatora. Skraca to czas konfiguracji na wykładaniu nawet o 70 procent.

Mastermatrix jest zintegrowany z systemem Prinect. Dane dotyczące konkretnego zlecenia są odbierane przez sztancę z systemu Prinect. Dane takie jak format arkusza są przesyłane i - po potwierdzeniu przez operatora – nakładanie MasterFeeder ustawia się automatycznie na format arkusza bez potrzeby ręcznej interwencji. Podczas produkcji system optyczny MasterSet zapewnia doskonałe spasowanie zadrukowanego obrazu z narzędziem wykrawającym dla każdego arkusza.

Wprowadzone na początku tego roku dwie inne nowe sztance Powermatrix 106 CSB i Promatrix 145 CSB uzupełniają portfolio.

Dla krótkich serii opakowań i druku akcydensowego w nieodległej przyszłości zostaną wprowadzone modele Digimatrix 80 LR i Digimatrix 106 LR. Te cyfrowe sztance wykorzystujące technologię cięcia laserowego także będą zintegrowane z systemem Prinect i. Ich wprowadzenie na rynek planowane jest na rok 2021. Obie maszyny oferować będą opcję zagniatarki rotacyjnej w linii i osiągają prędkość do 3 000 arkuszy na godzinę.

Potencjał optymalizacji - raportowanie i analiza danych produkcyjnych
Dzięki Prinect Portal, prace w toku na podłączonej sztancy mogą być śledzone na urządzeniu zewnętrznym w czasie rzeczywistym, podczas produkcji. Po wykonaniu zlecenia dane produkcyjne są dostępne do raportowania i możliwa jest analiza krótko- i długoterminowych trendów. „Efektywna produkcja składanych opakowań jest częścią naszej podstawowej działalności - wczoraj, dziś i jutro” - mówi Jörg Dähnhardt. „Pokazujemy, że procesy cyfrowe obejmują teraz introligatornię i będziemy dalej je rozwijać”.


Składarko-sklejarki z nowymi funkcjami
Heidelberg oferuje obecnie cztery serie składarko-sklejarek MK Masterwork Diana. Do każdej z nich dodano nowe funkcje i opcje.
Diana Smart jest teraz dostępna z pakietem do dużych prędkości, dzięki czemu może pracować do 33 procent szybciej z prędkością do 600 m/min.
Druga generacja modułu Diana Braille oferuje teraz opcję regulacji krzyżowej narzędzi brajlowskich. Pozycje górnych i dolnych narzędzi są pokazane na wskaźniku cyfrowym - skraca to każdy proces przygotowania o kilka minut.
Nowy generacja Diana Inspector może kontrolować szeroką gamę podłoży, w tym trudnych materiałów, takich jak metalizowana tektura, hologramy lub aplikacje na gorąco, pod kątem defektów druku i spójności kolorystycznej. Diana Inspector posiada funkcję porównywania plików PDF, która zwiększa łatwość obsługi i znacznie skraca czas konfiguracji, ponieważ wiele ustawień można już przygotować w przygotowalni. Diana Inspector jest dostępny dla maszyn Diana Smart i Diana Easy.

Składarko-sklejarka może działać tak szybko, jak szybko można zapakować opakowania. Cyfrowa integracja nowego Diana Packer 4.0 pomaga podczas automatycznego pakowania w opakowania zbiorcze. Po raz pierwszy komunikacja między składarko-sklejarką a Diana Packer 4.0 zapewnia,
że geometria opakowania zbiorczego musi zostać wprowadzona tylko raz - drugie wpisanie na poprzednio wymaganym urządzeniu pakującym nie jest już konieczne. Skraca to ogólny czas konfiguracji. Nowe opcje obejmują zautomatyzowany podajnik arkuszy i integrację maszyny do składania opakowań. Gdy opakowanie zbiorcze jest zapełnione, musi zostać ono zamknięte, oznakowane i umieszczone na palecie - wszystkie procesy mogą teraz być zapewnione przez Heidelberga i MK Masterwork.

Udane partnerstwo między Heidelbergiem i MK Masterwork oferuje kompletne portfolio do produkcji opakowań składanych. Heidelberg sprzedał już ponad 500 maszyn MK od początku partnerstwa w 2016 r. Relacje zostały zacieśnione w 2019 r., Kiedy MK Masterwork stał się długoterminowym, strategicznym udziałowcem w Heidelbergu z udziałem około 8,5 procent.

„Znaczenie rynku opakowań dla Heidelberga będzie nadal rosło. Produkcja opakowań składanych wymaga najwyższej wydajności naszych maszyn i rozwiązań. Dzięki integracji cyfrowej odblokowujemy całkowicie nowy potencjał optymalizacji w całym łańcuchu procesów - z korzyścią dla naszych klientów w zakresie opakowań składanych na całym świecie”, podsumowuje Jörg Dähnhardt.

 
pl en

Losowo wybrany członek Polskiej Izby Druku

reklama
formularz-zamawiania

Warto przeczytać

Żegnaj Gutenberg


do-pobrania

 


Partnerzy medialni
Po
lskiej Izby Druku:
logom poligrafika
logom printpublishing
logom swiatdruku
logom swiat-poligrafii
logom opakowanie
logo wydawca
logom pinp
-logo druk info pl

archiwum

Polska Izba Druku

jest członkiem

Krajowej
Izby Gospodarczej

KIG

separator-white

separator-white

AKTUALNIE

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 9772237