Kodak podejmuje strategiczną decyzję o utrzymaniu w strukturach firmy działu rozwiązań inkjetowych Prosper

Warszawa, 13.04.2017
Kodak poinformował o zachowaniu działu odpowiedzialnego za cyfrowe rozwiązania inkjetowe Prosper w ramach struktur firmy. Decyzja została podjęta po dogłębnej analizie tej jednostki biznesowej oraz licznych rozmowach z jej potencjalnymi nabywcami. Od maja br. działem Enterprise Inkjet Systems Division, w ramach którego będzie ona funkcjonować, pokieruje Randy Vandagriff, od wielu lat zaangażowany w rozwój technologii inkjetowych Prosper i UltraStream.

„Jest to z naszej strony bardzo pragmatyczna decyzja, bazująca na poprawie wyników jednostki biznesowej Prosper oraz ofertach, jakie otrzymaliśmy w związku z wcześniej planowanym jej wydzieleniem z naszych struktur – mówi Jeff Clarke, CEO firmy Kodak. – W minionym roku odnotowała ona znaczący wzrost sprzedaży. Oczekujemy, że bieżący rok zakończy zyskiem cały dział Enterprise Inkjet Systems Division (EISD), w czym swój udział będą miały także rozwiązania oparte na technologii nowej generacji – UltraStream”.
Kodak poinformował jednocześnie o planach dalszego inwestowania w program UltraStream oraz o podpisaniu listów intencyjnych z partnerami technologicznymi, którzy będą angażować się w kreowanie nowych aplikacji, co zwiększy popyt rynkowy na rozwiązania bazujące na tej technologii. W związku z powyższym Kodak ma zamiar dostarczyć specjalnie skonfigurowane zestawy bazujące na UltraStream do siedemnastu producentów maszyn drukujących, m.in. firm: Fuji Kikai, Goss China, Matti, Mitsubishi Heavy Industries Printing & Packaging Machinery oraz Uteco. We współpracy z każdą z nich będą badane i ocenianie możliwości integrowania technologii UltraStream w projektowanych przez ww. dostawców nowych maszynach drukujących. Kodak szacuje, że nowe rozwiązania na niej bazujące będą dostępne w wersjach rynkowych w 2019 roku.
„Będziemy jednocześnie dalej poszukiwać możliwości zwiększenia wartości naszych udziałów poprzez akwizycje, strategiczne partnerstwa oraz sprzedaż poszczególnych jednostek wchodzących w skład firmy” – dodaje Jeff Clarke.
„Proces sprzedaży jednostki Prosper, prowadzony przez nas w ciągu ostatniego roku był rozbudowanym przedsięwzięciem – mówi David Bullwinkle, dyrektor finansowy firmy Kodak. – Wynajęliśmy w tym celu firmę doradczą Sagent, która pozyskiwała w naszym imieniu oferty od różnych organizacji o zasięgu globalnym. Odnotowaliśmy w czasie trwania całego procesu bardzo duże zainteresowanie jednostką biznesową Prosper, utrzymując ją w pełnej gotowości do dalszego działania. Po przeanalizowaniu otrzymanych ofert doszliśmy do wniosku, że ich poziom nie odzwierciedlał rzeczywistej, obecnej wartości tej części naszego biznesu”.
Jeżeli chodzi o wyniki finansowe, sprzedaż jednostki Prosper będzie uwzględniana w ramach działalności prowadzonej przez cały dział Enterprise Inkjet Systems Division. Dotychczas – jako przeznaczona na sprzedaż – figurowała ona w zestawieniach finansowych w części obejmującej wydzielone aktywa. Powyższa zmiana zostanie wprowadzona już w wynikach finansowych za najbliższy kwartał.

Randy Vandagriff nowym szefem Enterprise Inkjet Systems Division
Od 1 maja br. działem Enterprise Inkjet Systems Division pokieruje Randy Vandagriff, osoba odgrywająca kluczową rolę w rozwoju technologii UltraStream i całego działu dedykowanego marce Prosper, począwszy od jego powstania w 2004 roku. Zastąpi na tym stanowisku Philipa Cullimore, który rozstaje się z firmą.
„Nową funkcję obejmuję w bardzo ciekawym dla nas okresie dalszego rozwoju działu inkjetowego, zwłaszcza w kontekście pojawienia się na rynku technologii UltraStream. Może ona bowiem spowodować, że inkjet znajdzie powszechne zastosowanie na rynkach produkcji akcydensowej, opakowaniowej, etykietowej i wyrobów dekoracyjnych. Cieszę się na rychłą współpracę z całym zespołem odpowiedzialnym za markę Prosper oraz z użytkownikami rozwiązań na niej bazujących. Nadchodzące miesiące będą też bardzo ważne dla rozwoju technologii UltraStream, która zostanie zaimplementowana w ramach umów OEM z wybranymi dostawcami” – powiedział Randy Vandagriff.

expoopakowania2017 400x300

nowe-wladze-pid2017