Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P w drukarni OZGraf S.A.    

 

  • Wymagana maksymalna jakość i wydajność
  • Prinect Press Center XL 2 – wyjątkowo intuicyjne zarządzanie zmianami prac
  • Sprawdzona innowacyjna technologia maszyn Speedmaster

07. kwietnia 2017

W lutym br. Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf S.A. poszerzyły swój park maszynowy o offsetową arkuszową pełnoformatową maszynę drukującą Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P z myślą o zwiększeniu potencjału produkcyjnego drukarni wraz ze stałym napływem nowych zleceń.
„Do kolejnej inwestycji zmusili nas niejako klienci i rynek” – mówi Piotr Ciosk, Prezes Zarządu OZGraf. „Druga połowa ubiegłego roku okazała się dla nas wyjątkowo trudna. Staliśmy się ofiarami naszego sukcesu i byliśmy zmuszeni odmawiać przyjęcia zleceń nawet od stałych klientów. Teraz już się to nie powtórzy ” – dodaje z uśmiechem.
OZGraf jest jedną z tych najbardziej utytułowanych polskich drukarń dziełowych, które dbają o nowoczesny park maszynowy w odpowiedzi na stale rosnącą liczbę zamówień ze strony odbiorców krajowych i zagranicznych.

Wymagana maksymalna jakość i wydajność
Nowy Speedmaster SX 102 jest idealnym rozwiązaniem dla drukarń akcydensowych, dziełowych oraz działających w modelu Web-2-Print. Speedmaster SX 102 wykorzystuje przetestowaną i dopracowaną technikę wykorzystywaną przez maszyny serii Speedmaster SM oraz innowacyjne rozwiązania pozwalające na osiągnięcie bardzo wysokiej wydajności przy zachowaniu najwyższej jakości drukowania.
Inwestycja w maszynę Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P nie była przypadkiem, ale przemyślaną decyzją. „W tej chwili przechodzimy już do kolejnego etapu. Wyzwaniem dla każdej drukarni, w tym dla nas, szczególnie gdy najczęściej do nas kierowane są od wydawców prace trudne i wymagające, jest umiejętność połączenia najwyższej jakości druku z wymaganiami rynku, czyli z wydajnością i efektywnością, która w konsekwencji też powinna mieć przełożenie dla klientów nie tylko na korzystniejsza cenę, ale i czas realizacji zleceń” – dodaje Piotr Ciosk.

Maszyna z odwracaniem pozwala niezawodnie drukować prace wielokolorowe jednostronnie lub dwustronnie (8/0 lub 4/4/) z maksymalną prędkością 14 000 arkuszy na godzinę. Precyzyjnie działająca unikalna technologia odwracania Heidelberg Perfecting, zastosowanie nowej generacji płaszczy na cylindry dociskowe PerfectJacket Blue, a także kontrola przejścia arkusza zapewniają najwyższą jakość zadruku i maksymalną wydajność nawet na bardzo cienkich podłożach w trybie jednostronnym i z odwracaniem.

„Uzyskaliśmy wyższą jakość związaną z instalacją najnowszej maszyny drukującej oraz zwiększamy potencjał druku aż o 30%, mając w tej chwili 16 zespołów drukujących w kolorze w pełnym formacie, niezależnie od pozostałych maszyn w półformacie i do druku 1/1” – komentuje Mirosław Jachemek, Dyrektor ds. Produkcji.
Wysoki poziom automatyzacji oraz inteligentne systemy sterowania i monitorowania pracy maszyny czynią jej obsługę bardzo prostą i przyjazną i gwarantują pełną kontrolę oraz stabilność procesów. Wszystko sprowadza się do zminimalizowania czasów przyrządu, zmniejszenia zużycia energii, ilości makulatury, a w rezultacie do efektywności kosztowej produkcji.

Prinect Press Center XL 2 – wyjątkowo intuicyjne zarządzanie zmianami prac
Sterowanie maszyną pracującą w OZGraf realizowane jest poprzez najnowszej generacji system kontroli obsługi maszyny Prinect Press Center XL 2. Intuicyjny 19-calowy obrotowy ekran dotykowy z możliwością obsługi za pomocą techniki podobnej jak w smartphonach i tabletach pozwala drukarzowi na korzystanie z bogatego oprogramowania oraz systemu wspomagania co w istotny sposób wpływa na zwiększenie wydajności maszyny. 65-calowy ekran tzw. Wallscreen XL o rozdzielczości 4K i nowej generacji interfejs systemu obsługi umożliwia dostosowanie ekranu do potrzeb użytkownika (indywidualnie dobierane panele informacyjne, nowe inteligentne widżety). Wśród wielu ciekawych funkcji, które oferuje oprogramowanie Prinect Press Center jest też interfejs do podłączenia maszyny przez Internet do zdalnego serwisu (e-call), a także integracja maszyny w środowisko sieciowe, system zarządzania barwą CMS (wyposażenie w Prinect Image Control) i możliwość analizy procesu produkcyjnego oraz wydajności z funkcją Prinect Performance Benchmarking (na podstawie uzyskanych danych produkcyjnych bezpośredniego z maszyny drukującej tworzone są raporty wydajności oparte o wyznaczniki wydajności OEE z jednoczesnym porównaniem rezultatów z innymi drukarniami na całym świecie). Podobnie jak i wcześniejsze wersje Prinect Press pozwala na zdalne ustawianie stref farbowych z niezależną wizualizacją zgrubnego i precyzyjnego profilu farbowego.

Speedmaster SX 102 jest standardowo wyposażony w oprogramowanie Intellistart do zarządzania zmianą zlecenia. Aktualne ustawienia maszyny porównywane są z ustawieniami wymaganymi do realizacji następnego zlecenia wraz z automatycznym stworzeniem listy zadań w taki sposób, aby w jak największym stopniu zminimalizować straty czasu. Ponadto system Intellistart redukuję liczbę kroków procesu przyrządu i zapobiega niepotrzebnym przestojom. Zwiększa to efektywność obsługi maszyny na poszczególnych podzespołach o ok. 70%.

Oprogramowanie Intellistart 2, Prinect Press Center XL 2 oraz Wallscreen XL pozwalają na zastosowanie filozofii „push to stop”, czyli „naciśnij aby zatrzymać” w kierunku realizacji nieprzerwanej przemysłowej produkcji w drukarni. „Jesteśmy podwójnie zadowoleni jako użytkownicy z nowej inwestycji, ponieważ dodatkowo maszyna jako pierwsza seria w skali świata ma najnowsze oprogramowanie, co pozwala nam na skrócenie czasów przyrządów i jeszcze efektywniejszą pracę. To dla nas powiew świeżości w druku offsetowym i radość z obsługi” – mówi Tomasz Adamowski, ‎Koordynator Wydziału Druku Offsetowego.

Sprawdzona innowacyjna technologia maszyn Speedmaster
Maszynę Speedmaster SX 102 w OZGrafie wyposażono w samonakładak Preset Plus, jedno z najbardziej innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań tego typu z jedną centralną taśmą ssącą, z automatycznym centrowaniem palety, ustawianiem formatu, kontrolą wysokości głowicy poprzez symultaniczne sprawdzanie wysokości przedniej i tylnej krawędzi stosu, z automatycznym doborem i kompensacją ilości powietrza na głowicy ssącej, stole spływowym oraz marce bocznej zależnie od prędkości i typu podłoża drukowego, a także automatycznym monitorowaniem i regulacją dojścia arkusza do marek przednich. Ponadto samonakładak Preset Plus posiada dynamiczną kontrolę wysokości stosu, system wyrównywania arkuszy oraz mechaniczną i ultradźwiękową kontrolę podwójnych arkuszy (pozwala na zwiększenie pewności kontroli dla mniej typowych podłoży).

Maszyna posiada w pełni zautomatyzowany beznarzędziowy system wymiany form drukowych na wszystkich zespołach drukujących Autoplate Pro pozwalający na bardzo sprawną wymianę form (poniżej 3 minut na wszystkich 8 zespołach) dzięki nakładającym się sekwencjom zmiany płyt z poszczególnych zespołów drukujących. Operacja ta jest monitorowana poprzez system czujników w zakresie położenia płyty w kasecie. Jest ona również zintegrowana z system zarządzania zmianą zlecenia Intellistart.
Sprawdzony i przetestowany zespół farbowy z kałamarzem farbowym zabezpieczonym specjalną folią uzupełniany jest przez unikalny system zwilżający Alcolor. Kałamarz gwarantuje doskonałą stabilność dozowania farby pozwalając na uzyskiwanie kontrastowych i homogenicznych powierzchni aplowych.

Wykładanie Preset Plus wyposażono w szereg funkcji automatyzujących przestawianie wykładania oraz optymalizujących drogę podłoża drukowego przy maksymalnych prędkościach drukowania, w tym m.in. system nadmuchu powietrza nad stosem z tzw. „plastrem miodu” – dyszami nadmuchowymi z rzędem wentylatorów do optymalnego ułożenia stosu przy maksymalnych prędkościach drukowania oraz unikalny zdalnie przestawiany system hamowania arkuszy z niezależnym częstotliwościowym napędem. Pozwala to na uzyskanie idealnego stosu przy bardzo cienkich podłożach i maksymalnych prędkościach drukowania. Dzięki temu nie ma problemu gdy w następnym kroku stos zadrukowanych arkuszy ma być przekazany na nakładak maszyny złamującej.

Dbałość o ekologię
OZGraf zamówił maszynę z centralną szafą powietrzną zasilającą wszystkie agregaty nadmuchu i ssania w wersji ekologicznej AirStar Pro w układzie chłodzenia wodą. System ten działa w sposób w pełni zautomatyzowany dostosowując wielkość pobieranej mocy do ilości aktualnego zapotrzebowania na powietrze. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 50 % energii. Z kolei możliwość przełączenia maszyny jednym ruchem w tryb standby oznacza zmniejszenie zużycia energii do minimalnego poziomu i oszczędzenie wielu kW energii.

Tak jak wspomniano wysoki poziom automatyzacji oraz inteligentne systemy sterowania i monitorowania pracy maszyny poza zmniejszeniem zużycia energii ograniczają także ilość makulatury.

Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf S.A.
OZGraf S.A. specjalizuje się w produkcji dziełowej. Są to książki w oprawie złożonej szytej i bezszwowej, albumy, wydawnictwa encyklopedyczne i podręczniki szkolne, których udział sięga 95%. Ponadto drukarnia realizuje różnorodne zlecenia w zakresie produkcji akcydensowej.
OZGraf, który dwa lata temu świętował swoje 70-lecie wielokrotnie udowadniał, że siła zakładu wynika z dobrze zaplanowanego organicznego rozwoju firmy oraz kompetencji zespołu, który potrafi wykorzystać potencjał posiadanych maszyn.
Drukarnia wielokrotnie zdobywała nagrody i bardzo wysokie pozycje w branżowych rankingach drukarń.
Od grudnia 2010 roku, w drodze prywatyzacji drukarnia OZGraf S.A., obok Białostockich Zakładów Graficznych BZGraf S.A., weszła w skład Grupy Kapitałowej Kompap S.A.

ozgraf-heidelberg-sx102-8-p
Przy stacji obsługi Prinect Press Center XL oraz Wallscreen XL nowej maszyny Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P (od lewej): Piotr Ciosk, Prezes Zarządu, OZGraf S.A.; Waldemar Lipka, Prezes Zarządu, Kompap S.A.; Krzysztof Pindral, Prezes Zarządu, Heidelberg Polska Sp. z o.o.

 
pl en

Losowo wybrany członek Polskiej Izby Druku

-all4pack- baseline date uk

reklama
formularz-zamawiania

Warto przeczytać

Żegnaj Gutenberg


do-pobrania

 


Partnerzy medialni
Po
lskiej Izby Druku:
logom drukarnie
logo drukinfopl
logom opakowanie
logom poligrafika
logom pinp
logom pp
logom printpublishing
logom swiatdruku
logom swiat-poligrafii
digital-business
opakowania-i-etykierty
logom vidart ok
logo wydawca

archiwum

Polska Izba Druku

jest członkiem

Krajowej
Izby Gospodarczej

KIG

separator-white

separator-white

AKTUALNIE

Naszą witrynę przegląda teraz 115 gości 

Statystyka

Odsłon : 8720886