Kodak na targach IFRA World Publishing Expo 2017: rozwiązania do wydajnej i proekologicznej produkcji prasowej, premiera systemu CtP Achieve News


Warszawa, 24.10.2017
Wśród ponad 180 wystawców targów IFRA World Publishing Expo 2017, odbywających się w Berlinie w dniach 10-12 października br., znalazła się firma Kodak. Wprowadziła na nich do oferty nową, kompaktową naświetlarkę CtP – Kodak Achieve News, poszerzając tym samym portfolio swoich rozwiązań skierowanych do branży wydawniczej. Pierwszego dnia targów na stoisku Kodak odbyło się spotkanie prasowe, w którym wzięli udział zarówno przedstawiciele firmy, jak też użytkownicy jej rozwiązań gazetowych z Francji i Niemiec.

Przybyłych dziennikarzy powitał Peter Trampler –  Cluster Business Director w regionie Europy Północnej i wiceprezes działu Print Systems Division firmy Kodak. Przedstawił on pokrótce portfolio rozwiązań gazetowych, promowanych przez nią podczas targów. Szczególną uwagę zwrócił na cieszące się coraz większą popularnością bezprocesowe płyty Sonora News, a także na wykorzystywane z myślą o produkcji gazetowej rozwiązania inkjetowe z serii Prosper oraz nowość w ofercie amerykańskiego producenta – naświetlarkę CtP Achieve News.

Tę ostatnią przedstawił Nathanel Eijbersen – Worldwide Product Manager Output Devices w dziale Print Systems Division firmy Kodak. Dostępny od przyszłego roku w wersji rynkowej system CtP jest skierowany do małych i średnich drukarń prasowych, poszukujących zautomatyzowanych rozwiązań, umożliwiających redukcję kosztów działalności. Wyposażony w termiczne głowice Kodak TH5, oferuje– jak zapewnia producent – stabilny, precyzyjny i przewidywalny proces produkcji form drukowych. Maksymalna prędkość urządzenia wynosi 54 płyty/h, a zastosowane tu opcje automatyzujące pracę mają umożliwić drukarni usprawnienie procesów w obszarze prepressu. Jedną z nich jest nowy, wielokasetowy system ładowania i wyładowywania płyt – MCU (Multi-Cassette Unit) o pojemności 960 płyt. Achieve News ma kompaktowe wymiary, a do naświetlania potrzebuje zaledwie 400 watów energii.
Nathanel Eijbersen wspomniał też o innych gazetowych systemach CtP znajdujących się w ofercie firmy Kodak, znanych z instalacji na całym świecie – Trendsetter News i Generation News. Zapowiedział też, że wkrótce praca naświetlarek gazetowych firmy Kodak będzie mogła być zdalnie monitorowana za pomocą aplikacji bazującej na systemie Android lub iOS – Mobile CTP Control App. Dostarcza ona w czasie rzeczywistym informacji o realizowanej produkcji i statusie każdej z naświetlarek. Raportuje również o sytuacjach, gdy system CtP wymaga interwencji operatora. Prezentowana na stoisku targowym w wersji demo aplikacja będzie dostępna na rynku od 2018 roku.
 
Naświetlarka Achieve News jest w pełni kompatybilna z proekologicznymi, bezprocesowymi płytami Kodak Sonora News, które zaprezentował z kolei Adrian Shuttleworth – Worldwide Product Manager Plates w dziale Print Systems Division firmy Kodak. Jak zaznaczył, są one coraz powszechniej wdrażane przez drukarnie gazetowe z całego świata, które dostrzegają korzyści wynikające z ich użytkowania: wyeliminowanie etapu wywoływania, redukcję zużywanej wody i chemii, generowanych odpadów, energii niezbędnej do działania całego systemu CtP, a w efekcie – kosztów związanych z procesem prepress.
Adrian Shuttleworth podkreślał, że Kodak dysponuje obecnie najszerszym portfolio płyt CtP, które dedykowane są produkcji gazetowej. Poza wspomnianymi Sonora News, w jego skład wchodzą: płyty termiczne ThermalNews PT oraz fioletowe Libra VP (jak podaje firma, sprzedaż tych ostatnich wzrosła w ciągu ostatniego roku o niemal 250%). Swoimi doświadczeniami związanymi z płytami Kodak, jak również z kompletnymi rozwiązaniami CtP tej firmy, podzielili się dwaj ich użytkownicy, reprezentujący firmy Senner Medien z Niemiec i Nice Matin z Francji.

Podczas spotkania nie zabrakło też akcentów związanych z rozwiązaniami Kodak, bazującymi na technologii druku inkjetowego Prosper. Coraz powszechniej znajdują one zastosowanie także w branży gazetowej. O różnych przykładach ich wykorzystania opowiedział Graham McLachlan – EAMER Sales & Marketing Director w dziale Enterprise Inkjet System Division. Uczestnicy spotkania otrzymali do wglądu próbki wydawnictw zrealizowanych z udziałem rozwiązań Prosper, zarówno pracujących inline w maszynach zwojowych (Prosper S), jak też wolnostojących (Prosper 6000). Graham McLachlan podkreślał, że druk cyfrowy daje wydawcom bardzo wiele możliwości, nie tylko w kontekście tzw. produkcji hybrydowej (połączenie offsetu i inkjetu w jednej linii), ale też pełnej personalizacji treści. Tu podał przykład gazety z Singapuru, której każdy egzemplarz jest indywidualnie dopasowany do potrzeb i upodobań jej czytelnika. Wspomniał też o innej możliwości: personalizacji wybranych stron w zależności od regionu, do którego trafia określona partia egzemplarzy. Wreszcie mówił o zaletach niskonakładowej produkcji gazet, realizowanej z myślą o lokalnych społecznościach. Tu podał przykład spółki KP Services (Jersey) Limited, która – bazując na trzech maszynach Prosper 6000P – co miesiąc drukuje 700 tys. egzemplarzy różnych tytułów. Trafiają one do mieszkańców Jersey i innych wysp brytyjskich znajdujących się na kanale La Manche.
Poza wspomnianymi rozwiązaniami Prosper, w drukarniach z różnych stron świata pracują też inne głowice Kodak wykorzystujące technikę inkjetową – Versamark. Jak podaje firma, jej globalny udział rynkowy w kontekście druku gazetowego realizowanego z zastosowaniem inkjetu wynosi około 50%.

 
pl en

Losowo wybrany członek Polskiej Izby Druku

kolejne-spotkanie

walne-zgromadzenie2019

reklama
formularz-zamawiania

Warto przeczytać

Żegnaj Gutenberg


do-pobrania

 


Partnerzy medialni
Po
lskiej Izby Druku:
logom drukarnie
logo drukinfopl
logom opakowanie
logom poligrafika
logom pinp
logom pp
logom printpublishing
logom swiatdruku
logom swiat-poligrafii
digital-business
opakowania-i-etykierty
logom vidart ok
logo wydawca

archiwum

Polska Izba Druku

jest członkiem

Krajowej
Izby Gospodarczej

KIG

separator-white

separator-white

AKTUALNIE

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

Statystyka

Odsłon : 9020774