Heidelberg Speedmaster XL 106-10-P w drukarni PERFEKT SA i autonomiczny proces drukowania „Push to Stop”


31. stycznia 2018

W drukarni Perfekt SA w Warszawie niedawno rozpoczęła pracę dziesięciozespołowa offsetowa maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster XL 106-10-P z odwracaniem. Maszyna wyposażona jest w najnowocześniejsze rozwiązania pozwalające na pracę w trybie autonomicznym „Push to Stop” i drukowanie z prędkością 18 tysięcy arkuszy na godzinę.

Autonomiczny tryb pracy „Push to stop” (naciśnij [przycisk], aby zatrzymać) oznacza zmianę w podejściu do przemysłowej produkcji poligraficznej z wykorzystaniem arkuszowych maszyn offsetowych. Zamiast dotychczasowego podejścia gdzie procesy drukowania były w sposób aktywny planowane, rozpoczynane i kończone przez operatorów, „Push to stop” odwraca ten porządek. Zadania te przejmowane są przez pracującą w trybie ciągłym maszynę, a operator, jeśli zajdzie taka potrzeba, może zatrzymać na moment autonomiczny łańcuch procesów lub wprowadzić dodatkową korektę lub informację.

Nowa koncepcja „Push to stop” Heidelberga jest rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw obecnym trendom i wyzwaniom branży poligraficznej. Przy stale zwiększającej się średniej liczby zleceń, spadających nakładach, dużej presji na zmniejszenie czasu realizacji zleceń, wzrost produktywności i ograniczanie zatrudnienia – trwałe zwiększenie produktywności i rentowności możliwe jest nie przez dalszy wzrost automatyzacji procesów,  ale właśnie wprowadzenie wysokiego poziomu ich autonomiczności i ograniczenie ingerencji operatora.

Maszyna, która stanęła w drukarni Perfekt ma odpowiednie wyposażenie sprzętowe oraz programistyczne pozwalające na pracę w trybie „Push to stop”.

Nowy Speedmaster wyposażony jest w pulpit sterowania maszyną Prinect Press Center XL 2 oraz Wallscreen XL, 65-calowy przemysłowy monitor 4K z zupełnie nową strukturą interfejsu i opcją „myWallscreen” umożliwiającą dostosowanie ekranu do potrzeb użytkownika.  
Ważnym elementem wyposażenia jest oprogramowanie IntelliStart 2, które zwiększa efektywność zarządzania zleceniami i pozwala na pracę w trybie autonomicznym.  System daje możliwość szybkiego podglądu prac w zakresie kolorystyki, formatu, gramatury, podgląd wybranego zlecenia ze wszystkimi szczegółami, bardzo proste zwalnianie prac do kolejki do druku i co ważne w pełni automatyczny tryb zmiany zlecenia włącznie z aktywacją dobrych arkuszy po osiągnięciu zadanych kryteriów dla arkusza.

Poza tym Prinect Press Center oferuje wiele różnych funkcji takich jak m.in.  zdalne sterowanie strefami farbowymi, prędkością duktora farbowego i płynu nawilżającego, wsparcie dla operatora przy pomocy krótkich tekstów opisowych oraz instrukcja obsługi online, interfejs do podłączenia maszyny przez internet do zdalnego serwisu eCall, zapisywanie zlecenia ze wszystkimi istotnymi ustawieniami maszyny, integrację  maszyny w środowisko sieciowe, system Color Management oraz analizę procesu produkcyjnego i wydajności z funkcją Benchmarking.

Nowy Speedmaster wykorzystuje także specjalny moduł Prinect Press Center InstantGate, umożliwiający wymianę danych pomiędzy maszyną drukującą, a elementami systemu Prinect. Do sterowania maszyną drukującą Heidelberg mogą być przesłane dane administracyjne (nazwa i numer zlecenia, nazwa klienta), dane produkcyjne (długość, szerokość i grubość arkusza, wartości pokrycia powierzchni dla poszczególnych kolorów, nazwy separacji kolorystycznych), podgląd pracy, informacje o typie paska kontrolnego, wartości CIELab używanych kolorów do precyzyjnej identyfikacji koloru.

Maszyna posiada system AutoPlate XL 2 do jednoczesnej automatycznej wymiany płyt na wszystkich zespołach drukujących. Oprócz skrócenia czasu potrzebnego do zmiany płyt, możliwa jest również wymiana wszystkich płyt podczas mycia cylindrów i obciągów gumowych. Cały proces jest nadzorowany przez czujniki, które kontrolują wyrównanie formy drukowej na listwie systemu pasowania. Podczas wymiany form drukowych otwieranie i zamykanie osłony odbywa się automatycznie.

Kolejnym uzupełnieniem tego procesu może być współpraca maszyny drukującej ze zautomatyzowaną linią naświetlania form drukowych Suprasetter CtP i przesyłanie przez maszynę poleceń naświetlania form dla kolejnych zleceń wg aktualnej kolejności prac na maszynie.

Nowa maszyna korzysta również z innowacyjnego spektrofotometrycznego systemu kontroli inline Prinect Inpress Control 2. Pomiar odbywa się bezpośrednio w maszynie drukującej wraz z automatycznym ustawianiem pasowania. Operacja ustawiania zadanej kolorystyki, jak również pasowania odbywa się bez wyciągania arkuszy z maszyny drukującej. Pomiar oparty jest o wartości "Lab" co daje rzeczywiste odwzorowanie faktycznie drukowanych kolorów i ich odchyłek. Pomiar odbywa się wyłącznie w oparciu o pomiar paska kontrolnego. System Prinect Inpress Control 2 korzysta ze zintegrowanej baza danych kolorów CMYK i kolorów specjalnych (Pantone, HKS) i pozwala na raportowanie za pośrednictwem opcjonalnego modułu AnalyzePoint.

Z kolei moduł Prinect Press Center Color Assistant Pro pozwala na automatyczną optymalizację wstępnego ustawienia stref farbowych i szybki narząd. Analizuje on i oblicza wszelkie zmiany w zakresie wstępnego ustawienia stref farbowych i pozwala na optymalizację krzywej charakterystycznej dla kolejnych zleceń.

Wspomniany wcześniej Prinect Performance Benchmarking pozwala na podstawie rzeczywistych danych produkcyjnych tworzyć raporty wydajności oparte o wyznaczniki wydajności OEE (wskaźniki wykorzystania wyposażenia) z jednoczesnym porównaniem rezultatów z innych drukarni na całym świecie. Kontrola raportów OEE jest narzędziem, które pomaga monitorować wydajność pracy maszyny i aktywnie wprowadzać usprawnienia.
Raporty OEE maszyn pracujących w drukarni Perfekt plasują się wśród czołówki europejskiej, ale i światowej.
Oczywiście dodatkowo maszyna wyposażona jest w wiele rozwiązań proekologicznych, w tym m.in. system centralnego zasilania maszyny w powietrze AirStar Pro, system monitorowania zużycia energii oraz pakiet redukcji poziomu hałasu.

W projekcie wykorzystano finansowanie zewnętrzne, które zapewniła firma Siemens Finance – posiadająca największy udział w finansowaniu branży poligraficznej wśród wszystkich firm leasingowych w Polsce. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej branży, firma wraz z Heidelbergiem zaproponowała najlepsze na rynku rozwiązania uwzględniające indywidualne potrzeby drukarni Perfekt.

„Dużą zaletą oferty Heidelberg i Siemens Finance była jej kompleksowość. Oprócz dostawy najwyższej jakości sprzętu, otrzymaliśmy bardzo korzystną propozycję finansowania, dopasowaną do specyfiki branży poligraficznej i naszej firmy” – podkreśla Janusz Banasiewicz, prezes zarządu drukarni Perfekt SA.

 
pl en

Losowo wybrany członek Polskiej Izby Druku

reklama
formularz-zamawiania

Warto przeczytać

Żegnaj Gutenberg


do-pobrania

 


Partnerzy medialni
Po
lskiej Izby Druku:
logom drukarnie
logo drukinfopl
logom opakowanie
logom poligrafika
logom pinp
logom pp
logom printpublishing
logom swiatdruku
logom swiat-poligrafii
digital-business
opakowania-i-etykierty
logom vidart ok
logo wydawca

archiwum

Polska Izba Druku

jest członkiem

Krajowej
Izby Gospodarczej

KIG

separator-white

separator-white

AKTUALNIE

Naszą witrynę przegląda teraz 81 gości 

Statystyka

Odsłon : 8950555