Studenci polskich uczelni poligraficznych z wizytą w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer

Warszawa, 30.10.2018
W dniach 23-25 października br. niemal 30-osobowa grupa studentów polskich uczelni poligraficznych (reprezentujących Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej), wraz z opiekunami naukowymi, wzięła udział w dorocznej wizycie w zakładach Koenig & Bauer w Radebeul, gdzie produkowane są arkuszowe maszyny offsetowe tej firmy. Goście z Polski mieli okazję zwiedzić halę montażową fabryki i centrum demonstracyjne, a także wysłuchać prezentacji technologicznych poświęconych rozwiązaniom niemieckiego producenta. W ramach dodatkowych atrakcji organizator – firma Koenig & Bauer (CEE) – zapewnił m.in. zwiedzanie Uniwersytetu Nauk Stosowanych (Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur – HTWK) w Lipsku.

Wizyta na tutejszej uczelni była głównym punktem pierwszego dnia pobytu polskich studentów w Niemczech. W imieniu HTWK zostali oni powitani przez jej profesorów: Ulrike Herzau-Gerhardt, zajmującą się procesami drukowania i Franka Rocha – specjalizującego się w technikach pomiarowych, koordynatora ds. stosunków międzynarodowych na Wydziale Mediów. Studenci zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania HTWK: formami kształcenia, liczbą semestrów, wykładanymi przedmiotami, programem Erasmus. Następnie zwiedzili laboratoria uczelniane, gdzie mogli obejrzeć sprzęt pomiarowy wykorzystywany podczas zajęć oraz poznać rodzaje wykonywanych badań. Nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń dotyczących studiów poligraficznych realizowanych w Niemczech i w Polsce.

Drugi dzień niemal w całości wypełniła wizyta w zakładach arkuszowych maszyn offsetowych Koenig & Bauer w Radebeul. Tu studenci zostali oficjalnie powitani przez Saschę Fischera – kierującego działem zarządzania produktem w Koenig & Bauer Sheetfed Solutions oraz Pawła Krasowskiego – Marketing & Product Managera w Koenig & Bauer (CEE), będącego też koordynatorem całego wyjazdu i opiekunem polskiej grupy. Pierwszy z nich przygotował prezentację grupy Koenig & Bauer, jej pozycji na światowym rynku poligraficznym i potencjału związanego z różnorodnością oferowanych rozwiązań. Przedstawił najważniejsze systemy automatyzujące i usprawniające pracę maszyn z serii Rapida (budowanych w Radebeul) oraz dedykowanych im rozwiązań kontrolno-pomiarowych. Przytoczył też przykłady najciekawszych, indywidualnie konfigurowanych linii produkcyjnych, wdrożonych u klientów z całego świata. Przedstawił najnowsze osiągnięcia Koenig & Bauer, zbieżne z ideą „Przemysłu 4.0”, choćby umożliwiające sterowanie maszyną za pomocą urządzeń przenośnych takich jak smartfon.

Po zakończeniu prezentacji grupa z Polski zwiedziła halę montażową (poznając całą linię budowanych tu maszyn arkuszowych, z uwzględnieniem ich instalacji i testowania) oraz magazyn wysokiego składowania części zamiennych. Następnie studenci udali się do centrum demonstracyjnego, gdzie wzięli udział w pokazie 8-kolorowej maszyny pełnoformatowej RA106-8SW4+L z wieżą lakierującą, wyposażonej w system odwracania arkusza.
„W maszynie, pracującej z maksymalną dla danego trybu (4/0 lub 4/4) prędkością, wydrukowaliśmy z kilka niskonakładowych prac – mówi Paweł Krasowski. – Część z nich wykonana została w systemie AutoRun, eliminującym w dużej mierze ingerencję operatora: narządzanie, mycie i przygotowanie do druku kolejnego zlecenia oraz realizacja następnych prac odbywają się tu automatycznie. Studenci byli pod dużym wrażeniem maszyny, zwłaszcza w kontekście „autonomii” realizowanych przez nią zadań i błyskawicznego czasu przezbrojenia. Ostatnia praca zawierała zdjęcie wykonane tuż po wejściu do centrum demonstracyjnego, stanowiąc kolejny dowód elastyczności i sprawności naszych rozwiązań oraz miłą pamiątkę z wizyty w Radebeul”.

Mówi Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE): „Wizyty studentów polskich uczelni kształcących poligrafów w zakładach Koenig & Bauer to już niemal tradycja. Cieszymy się, że podtrzymana została ona także w tym roku i że mogliśmy podzielić się z nimi informacjami na temat najnowszych rozwiązań technologicznych naszej firmy oraz zmian, jakie niedawno w niej zaszły. W tym roku studenci obu politechnik mogli też zobaczyć, jak wygląda uczelnia poligraficzna w Lipsku – mieście bliskim wielu pokoleniom polskich drukarzy, zdobywającym tu wiedzę i dyplomy inżynierskie”.

spotkanie

banerek 187x57px