Bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Odzież dla pracowników i czyściwa wielokrotnego użytku

Około 1,2 mln osób codziennie nosi w pracy odzież firmy MEWA. Są to nie tylko rzemieślnicy czy pra-cownicy warsztatów lub zakładów przemysłowych. Wiele osób pracuje w zawodach, które szczególnie w obecnej chwili są bardzo istotne: w niektórych krajach MEWA zaopatruje w odzież osoby pracujące przy produkcji żywności i sprzedawców, jak też w placówkach opieki, aptekach, gabinetach lekarskich czy laboratoriach. Prawie miliard czyściw wielokrotnego użytku, oferowanych w całej Europie, pranych jest co roku w zakładach firmy MEWA. O tym, dlaczego można polegać na certyfikowanym systemie prania tekstyliów przemysłowych, wyjaśnia Matthias Zoch, Kierownik Działu Techniki Ochrony Środowiska i Technologii Przetwarzania w firmie MEWA.

zoch

Czy wirusy mogą przetrwać proces prania tekstyliów w zakładach MEWA?
Nie, nasze technologie są sprawdzone pod względem higienicznym i bezpieczne, czego nie zawsze da się powiedzieć o praniu w zwyklej pralce. Dlatego też akurat zakłady, które pracują w szczególnie wrażli-wych obszarach, jak produkcja żywności czy opieka nad chorymi, mogą być pewne bezpieczeństwa, oddając do prania odzież swoich pracowników profesjonalistom. Zakażenie się poprzez tekstylia prane w pralniach firmy MEWA nie jest możliwe. Nasz system zarządzania higieną gwarantuje bezpieczeństwo mikrobiologiczne pranych przez nas i wysyłanych potem tekstyliów. Wirusy nie dają rady przetrwać takie-go profesjonalnego prania przemysłowego.

Czy dotyczy to także koronawirusa?
Wszystkie nasze procesy prania odzieży zawodowej przebiegają w temperaturze pomiędzy 60 a 75 stopni Celsjusza. Takie temperatury, wraz ze stosowanymi przez nas środkami dezynfekcyjnymi, całkowicie dezaktywują koronawirusy. Wirusobójcze działanie tych środków jest potwierdzone. Wszystkie nasze zakłady, w których prana jest odzież, posiadają w zakresie higieny tekstyliów certyfikat Instytutu Techno-logii Prania i Czyszczenia (wfk – Cleaning Technology Institute e.V.).
W przypadku prania czyściw wielokrotnego użytku temperatury prania są jeszcze wyższe. Czyściwa prane są w temperaturze 90°C przez minimum 15 minut. Instytut Roberta Kocha definiuje, iż termiczna dezyn-fekcja ma miejsce przy temperaturze 90°C przy czasie oddziaływania wynoszącym 10 minut. Nasze tech-nologie prania mają parametry znacznie wyższe i tym samym działają dezynfekująco. Wszystkie zarodki ulegają całkowitej dezaktywacji.
Czy poprzez tekstylia można zarazić się koronawirusem (COVID-19)?
Nie jest znany żaden przypadek infekcji, która spowodowana była by poprzez tekstylia. Wszystkie znane infekcje mają miejsce na skutek bezpośredniego kontaktu, bowiem drogi zakażenia koronawirusem we-dług dotychczasowego stanu wiedzy, są porównywalne z drogami zakażenia wirusem grypy: chodzi o infekcje kropelkowe i przez wtarcie zakażonej wydzieliny w błony śluzowe. Poza tym znane są zakażenia kropelkowe przenoszone w powietrzu. To dlatego właśnie powinniśmy obecnie zachować wzajemnie od-stęp od siebie, wynoszący co najmniej półtora metra. Z reguły jest się wtedy poza zasięgiem znajdują-cych się w powietrzu kropelek, powstających podczas kichania czy mówienia przez drugą osobę.

wlane2020-1