„Proekologiczne farby UV i EB” – Sun Chemical na Kongresie Etykiety Samoprzylepne 2021

 

Warszawa, 30.06.2021
Podczas tegorocznego,  zorganizowanego przez wydawnictwo Polski Drukarz w dniach 17-18 czerwca br. w Żninie, Kongresu Etykiety Samoprzylepne 2021 firma Sun Chemical przedstawiła jego uczestnikom zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem w kontekście produkowanych przez nią farb utrwalanych metodami UV i EB. Prezentację na ten temat przygotował Mark Walkling, Product Manager, ECP Packaging & Narrow Web Labels, który połączył się z uczestnikami spotkania w sposób zdalny. Firma była współorganizatorem tego wydarzenia, skierowanego do firm działających w segmencie druku etykiet.  

„Kongres Etykiety Samoprzylepne i odbywająca się w jego ramach konferencja „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie” – mówi Piotr Góral, kierujący polskim oddziałem Sun Chemical – to cykliczne wydarzenie, jakie od lat cieszy się dużym uznaniem branży etykietowej. Jego uczestnicy mogą nie tylko zdobyć wiedzę na temat najnowszych rozwiązań w tej branży, ale także wymienić się doświadczeniami, zadawać pytania, poszerzać swoje horyzonty. Sun Chemical od lat aktywnie włącza się w działania związane z propagowaniem wiedzy. Nasi przedstawiciele chętnie dzielą się nią, a także doświadczeniem z uczestnikami tego rodzaju spotkań. Fakt, że posiadamy w swojej bogatej ofercie wiele propozycji dla tego sektora produkcji poligraficznej sprawia, że również w inicjatywy wydawnictwa Polski Drukarz włączamy się bardzo chętnie”.

Z myślą o tegorocznej edycji kongresu firma Sun Chemical przygotowała wystąpienie dotyczące zrównoważonego rozwoju. W swojej prezentacji Mark Walkling skupił się na kilku istotnych zagadnieniach związanych z tym tematem. Na wstępie przytoczył słowa CEO firmy Sun Chemical – Myrona Petrucha, dotyczące realizowanej przez nią strategii zrównoważonego rozwoju: „Nasze zaangażowanie w sprawy zrównoważonego rozwoju ma fundamentalne znaczenie dla innowacji i rozwoju produktów z naszej oferty. Z kolei podejście, jakie stosujemy w tym obszarze, wyznacza drogę do rozwijania, wytwarzania i dystrybucji naszych rozwiązań, jak też wskazuje sposób współpracy z naszymi klientami i dostawcami”. Następnie Mark Walkling zaprezentował tzw. mapę drogową Sun Chemical, definiującą strategiczne cele firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju i uwzględniającą m.in. wprowadzanie na rynek rozwiązań utrwalanych promieniowaniem UV/EB. Obejmują one: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury jak też kompostowalności produktów poligraficznych.

Prelegent przedstawił rozwiązania Sun Chemical, mające być odpowiedzią firmy w każdym z tych obszarów. W kontekście pierwszego z nich, dotyczącego zastosowania materiałów pochodzących z odzysku, firma wprowadziła niedawno na rynek lakier UV – SunCure 44HC150. Jak zapewniał Mark Walkling, wpisuje się on w założenia europejskiego projektu, mającego na celu stworzenie bardziej proekologicznych rozwiązań opakowaniowych uwzględniających m.in. farby i powłoki.
Obszar związany z redukcją zużycia energii, wody oraz emisji gazów cieplarnianych został przez Sun Chemical zdefiniowany w korporacyjnym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju za rok 2019. Od 2012 roku firma obniżyła zużycie energii i wody o 10%, a od roku 2013 o 20,7% gazów cieplarnianych. W kontekście tych ostatnich jej plany zakładają dalszą redukcję o 30% do roku 2030. Jeżeli chodzi o zarządzanie odpadami, Sun Chemical – jak wynika ze wspomnianego raportu – przekazał w 2018 roku na lokalne wysypiska śmieci o 19% mniej odpadów, zwiększając jednocześnie poziom recyklingu o 9%.
Wspomniany przez Marka Walklinga europejski projekt zakłada wprowadzenie na rynek lżejszych materiałów znajdujących zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju opakowań i pojemników, m.in. typu pouch czy bag-in-box. Z myślą o zredukowaniu przez drukarnie ilości przetwarzanych materiałów i generowanych odpadów Sun Chemical wprowadził do swojej oferty m.in.: dedykowane powłoki barierowe (zastępujące warstwę plastiku w opakowaniach); serie farb SunBeam/Wetflex EB i SunWave/SolarWave UV-LED, farby fleksograficzne SolarVerse UV Flexo, czy system MirrorTech.

W kontekście zastosowania surowców odnawialnych Mark Walkling zaprezentował kilka rozwiązań z oferty Sun Chemical, mających być odpowiedzią na potrzeby rynkowe w tym zakresie. Znalazły się wśród nich: wodne farby fleksograficzne SunVisto Aquagreen (pozwalające – jak zapewnia producent – na redukcję śladu węglowego o 1,1 kgs dwutlenku węgla na każdy kilogram farby); farby offsetowe SunBeam Advance 5 (o 30% zawartości biosurowców) i farby do hybrydowego druku offsetowego SunCure Agricure (o 45% zawartości biosurowców).

W kwestiach związanych z odzyskiem Mark Walkling zwrócił uwagę na pojawiające się, błędne informacje, jakoby farb UV nie można było poddać recyklingowi. Przytoczył tu szereg badań dowodzących, że są one odzyskiwalne i podał przykłady produktów wspierających procesy recyklingu papierów i tworzyw sztucznych, zadrukowanych tego typu farbami. Wymienił tu m.in. specjalne farby fleksograficzne UV (wspomagające recykling tulei shrink sleeve wykonanych z PET-C) czy specjalne serie farb i primerów, pozwalających na zatrzymanie farby na etykietach, które nie mogą być poddane recyklingowi wraz z butelką.

Ostatni punkt wystąpienia Marka Walklinga był poświęcony działaniom Sun Chemical, które mają na celu przedefiniowanie i zaprojektowanie na nowo produktów firmy dedykowanych różnym technologiom drukowania, by zwiększać ich proekologiczność, jak też wspierać klientów i właścicieli marek w ich działaniach w obszarze zrównoważonego rozwoju. Tu prelegent wymienił m.in. produkty o zwiększonym udziale biosurowców i materiałów pochodzących z recyklingu (lakiery UV, farby offsetowe EB i UV); materiały eksploatacyjne wspierające recykling zadrukowanego produktu; produkty bazujące na materiałach kompostowalnych; produkty umożliwiające z redukcję odpadów oraz rozwiązania, będące bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i dla konsumenta.
Na zakończenie Mark Walkling zachęcił do śledzenia działań Sun Chemical w obszarze zrównoważonego rozwoju, m.in. za pośrednictwem jej profili w mediach społecznościowych (LinkedIn, Twitter) czy też korporacyjnej strony internetowej, gdzie są one na bieżąco publikowane.

„Po raz kolejny było nam niezmiernie miło wesprzeć branżowe spotkanie dla producentów etykiet samoprzylepnych i spotkać się z naszymi klientami przekazując im dawkę wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju i naszych produktów – podsumowuje Piotr Góral. - Tego rodzaju spotkania to również zawsze czas integracji branży, a tego – w tym niełatwym pandemicznym czasie, jaki mamy – bardzo jej potrzeba. Możliwość wymiany doświadczeń i rozmowy kuluarowe są - dla drukarzy borykających się obecnie z różnymi problemami - bardzo potrzebne. Wybrana przez nas tematyka była omówieniem jednego z ważniejszych obecnie i cieszy nas fakt, że spotkała się z zainteresowaniem”.

 
pl en

Losowo wybrany członek Polskiej Izby Druku

zmiana-adresu

ankieta

reklama
formularz-zamawiania

Warto przeczytać

Żegnaj Gutenberg


do-pobrania

 


Partnerzy medialni
Po
lskiej Izby Druku:
logom poligrafika
logom printpublishing
logom swiatdruku
logom swiat-poligrafii
logom opakowanie
logo wydawca
logom pinp
-logo druk info pl

archiwum

Polska Izba Druku

jest członkiem

Krajowej
Izby Gospodarczej

KIG

separator-white

separator-white

AKTUALNIE

Naszą witrynę przegląda teraz 82 gości 

Statystyka

Odsłon : 10479404