Międzynarodowy Konkurs Graficzny w Krakowie

18.04.2024 Polska Izba Druku miała przyjemność gościć w Krakowie w Zespole Szkół Poligraficzo-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza. Właśnie tego dnia odbyło się tam uroczyste wręczanie nagród w Międzynarodowym Konkursie Graficznym dla szkół ponadpodstawowych. Tegoroczna 14-ta edycja, zatytułowana ESSA, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Słowo Essa zostało okrzyknięte młodzieżowym słowem roku 2022 i stosowane jest w momentach triumfu, luzu czy euforii. Spośród 350 prac, które spłynęły z 35 miast z 4 krajów, jury wyłoniło trzy wyjątkowe. Pierwsze miejsce zajęła Teresa Socha z LO w Biłgoraju, drugie – Sofiia Moroz z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie i trzecie – Zuzanna Linowska z Liceum Sztuk Plastycznych w Tomaszowie Mazowieckim.

Na uroczystości byli obecni między innymi przedstawiciele z kuratorium oświaty, jurorzy oraz przewodnicząca Związku Zawodowego Poligrafów.

Polska Izba Druku ufundowała nagrodę dla laureatki I miejsca oraz przekazała na ręce Pani Dyrektor 4 zaproszenia dla uczniów i nauczycieli na wspólny na targi DRUPA, które odbędą się na przełomie maja i czerwca w Dusseldorfie. Sponsorem wyjazdu jest również krakowska Drukarnia Skleniarz, której serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.

Pobyt w Krakowie zakończyliśmy spacerem po Alei Róż w Nowej Hucie wraz z panią Katarzyną Laskus- Stwora – organizatorką konkursu. Pani Kasia zachwyciła nas niesamowitą opowieścią o betonowym placu – miejscu, w którym rewitalizowano Aleję Róż. Nauczycielka krakowskiej szkoły fotografowała ten „plac budowy” codziennie przez cały rok, czego efektem jest album zatytułowany: „Beton, mama, beton!”