27 marca 2025 r. odbyła się konferencja „Przymierze Nauki i Biznesu – Klucz do Rozwoju Gospodarki”, organizowana przez Politechnikę Warszawską, Polską Izbę Druku oraz Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 70 przedstawicieli czołowych instytucji naukowych, rządowych i biznesowych, w tym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii Sztuk Pięknych.
Najważniejsze tematy spotkania:
– Wsparcie dla innowacji i przedsiębiorczości – Ekspertka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przedstawiła ofertę NCBR skierowaną do przedsiębiorców i jednostek badawczych, podkreślając możliwości finansowania projektów badawczo-rozwojowych oraz współpracy nauki z biznesem.
– Nowoczesne kształcenie zawodowe – Dyskutowano o wyzwaniach w dostosowaniu edukacji do potrzeb rynku pracy. Przedstawiono m.in. działania Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej oraz Polskiej Izby Druku w zakresie edukacji branżowej i rozwoju kompetencji technicznych jak również perspektywę przedsiębiorstw przez reprezentantów firm Heidelberg i MDM Druk.
– Badania i rozwój w strategiach firm – Panel Ekspertów z takich instytucji jak, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Banku Gospodarstwa Krajowego, Politechniki Warszawskiej i firmy Walstead CE, omówili sposoby na skuteczną współpracę nauki z przemysłem i dostępne środki do ich finansowania.
– Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna – Paneliści z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Uniwersytetu Warszawskiego i firm Opolgraf S.A., Xerox Polska i Amcor podkreślili znaczenie odpowiedzialnego podejścia do produkcji. Dyskutowali również o wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami w sektorach technicznych oraz sposobach na zwiększenie ich udziału w innowacyjnych projektach i kierownictwie firm przemysłowych.
Innowacyjne projekty zaprezentowane podczas konferencji:
– Autonomiczny system IoT do monitorowania jakości wody (CEZAMAT PW, Magly)
– Nowoczesne metody kształcenia technicznego (Amcor)
– Międzynarodowe inicjatywy współpracy branżowej (Polska Izba Druku)
Co dalej?
Konferencja pokazała, że ścisła współpraca między nauką a biznesem to klucz do innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Teraz czas na działanie!






